Излезе пътеводителят Кросбил за Източните Родопи
Пътеводител за Източните Родопи, подготвен от холандската Фондация Кросбил Гайдс, излиза днес (12 април) от печат. Екотуристи и природолюбители могат да са щастливи да държат в ръцете си професионално направен специализиран пътеводител за един от районите в Европа с най-високо биоразнообразие.
Източните Родопи (в България и Гърция) са описани на 256 страници чрез 18 маршрута: десет в България и осем - в Гърция. Част от тях са маршрути за кола, съчетани с кратки пешеходни разходки, а други – целодневни преходи. „Всички са приятни разходки за природолюбители, които обичат да се наслаждават на природата и имат очи за флората и фауната, а не са за хора, които искат да обходят колкото се може повече места за един ден“, както обяснява Дирк Хилберс, основател и директор на Фондация Кросбил Гайдс.
Дирк, който е съавтор на пътеводителя за Източните Родопи, е убеден, че във всички описани в него маршрути има уникални забележителности. Един от най-любимите му е краткият преход до моста над река Армира близо до Ивайловград. „Този маршрут е далеч от прочутите места край Маджарово и беше истинска изненада за екипа на Кросбил. Това бе истинска наслада за очите заради резкия преход от степния пейзаж към добре оформените гори и моста над р. Армира. Всеки път, когато минавате по този маршрут, той става все по-впечатляващ“, разказва Дирк.
Пътеводителят на Кросбил Гайдс за Източните Родопи (само на английски език) обхваща всички местообитания от брега на Егейско море до река Арда и от Златоград до река Еврос: гори, скали, храсти, реки и потоци, поляни и т. н.
В българската част на планината Дирк Хилберс и екипът на Кросбил са били впечатлени най-вече от оригиналността и автентичността на земята. "Пейзажът е смесица от цялостни екосистеми. Сравнете го, например, с места във Франция с подобен климат и терен (хълмисти и скалисти) и ще видите, че френските ниви, ливади и гори са строго разграничени и без преход в резултат на интензивното използване на земята. В Източните Родопи уникалните плавни преходи между тези местообитания са навсякъде и именно тези преливащи се един в друг пейзажи привличат много редки птици и растения. В Източните Родопи се преплитат живописната красота и панорамните гледки от Южна Франция, приключението и екзотичната флора и фауна от по-далечни дестинации и автентичната местна култура, която вече е изчезнала на толкова места в Европа", казва Дирк.
Източните Родопи и крайбрежните влажни зони на Тракия в Гърция са с допълваща се флора, фауна и дивеч. И двете имат големи територии, които могат да бъдат посещавани от орнитолози и природолюбители. "Съчетани – а съчетаването им е много лесно, те се нареждат сред най-добрите природни територии в Европа. Заедно те се превръщат в това, което Париж е сред европейските градове. Или Берлин, или Рим, или Барселона“, убеден е Дирк Хилберс.
Това е 13-тият пътеводител на Фондация Кросбил Гайдс. В момента се пускат други два пътеводителя: за Североизточна Полша и за Екстрамадура (Испания). Издаването на пътеводителя за Източните Родопи е подкрепено финансово и с експертиза от „Новото тракийско злато“, Фондация АРК и Холандската пощенска лотария.
Част от снимките от пътеводителя, представящи богатото биоразнообразие на Източните Родопи, ще бъдат подредени в изложбата „Дивият свят на Източните Родопи“ в Градинката на Кристал в София от 25 април до 8 май.