Контакти

Избери език

Български
Намери
Бюлетин

Запишете се за последната информация по проекта

Излезе пътеводителят Кросбил за Източните Родопи

Пътеводител за Източните Родопи, подготвен от холандската Фондация Кросбил Гайдс,  излиза днес (12 април) от печат. Екотуристи и природолюбители могат да са щастливи да държат в ръцете си професионално направен специализиран пътеводител за един от районите в Европа с най-високо биоразнообразие.

Източните Родопи (в България и Гърция) са описани на 256 страници чрез 18 маршрута: десет в България и осем - в Гърция. Част от тях са маршрути за кола, съчетани с кратки пешеходни разходки, а други – целодневни преходи. „Всички са приятни разходки за природолюбители, които обичат да се наслаждават на природата и имат очи за флората и фауната, а не са за хора, които искат да обходят колкото се може повече места за един ден“, както обяснява Дирк Хилберс, основател и директор на Фондация Кросбил Гайдс.

Дирк, който е съавтор на пътеводителя за Източните Родопи, е убеден, че във всички описани в него маршрути има уникални забележителности. Един от най-любимите му е  краткият преход до моста над река Армира близо до Ивайловград. „Този маршрут е далеч от прочутите места край Маджарово и беше истинска изненада за екипа на Кросбил. Това бе истинска наслада за очите заради резкия преход от степния пейзаж към добре оформените гори и моста над р. Армира. Всеки път, когато минавате по този маршрут, той става все по-впечатляващ“, разказва Дирк.

Пътеводителят на Кросбил Гайдс за Източните Родопи (само на английски език) обхваща всички местообитания от брега на Егейско море до река Арда и от Златоград до река Еврос: гори, скали, храсти, реки и потоци, поляни и т. н.

В българската част на планината Дирк Хилберс и екипът на Кросбил са били впечатлени най-вече от оригиналността и автентичността на земята. "Пейзажът е смесица от цялостни екосистеми. Сравнете го, например, с места във Франция с подобен климат и терен (хълмисти и скалисти) и ще видите, че френските ниви, ливади и гори са строго разграничени и без преход в резултат на интензивното използване на земята. В Източните Родопи уникалните плавни преходи между тези местообитания са навсякъде и именно тези преливащи се един в друг пейзажи привличат много редки птици и растения. В Източните Родопи се преплитат живописната красота и панорамните гледки от Южна Франция, приключението и екзотичната флора и фауна от по-далечни дестинации и автентичната местна култура, която вече е изчезнала на толкова места в Европа", казва Дирк.

Източните Родопи и крайбрежните влажни зони на Тракия в Гърция са с допълваща се флора, фауна и дивеч. И двете имат големи територии, които могат да бъдат посещавани от орнитолози и природолюбители. "Съчетаниа съчетаването им е много лесно, те се нареждат сред най-добрите природни територии в Европа. Заедно те се превръщат в това, което Париж е сред европейските градове. Или Берлин, или Рим, или Барселона“, убеден е Дирк Хилберс.

Това е 13-тият пътеводител на Фондация Кросбил Гайдс. В момента се пускат други два пътеводителя: за Североизточна Полша и за Екстрамадура (Испания). Издаването на пътеводителя за Източните Родопи е подкрепено финансово и с експертиза от „Новото тракийско злато“, Фондация АРК и Холандската пощенска лотария.

Част от снимките от пътеводителя, представящи богатото биоразнообразие на Източните Родопи, ще бъдат подредени в изложбата „Дивият свят на Източните Родопи“ в Градинката на Кристал в София от 25 април до 8 май.

Фауната на Източни Родопи

Разнообразните естествени местообитания в Източните Родопи са дом за много...

Прочети още

Защитена местност “Черната скала”

ЗМ Черната скала е с площ 893,70 ха.  Обявена със заповед РД-473 от 11.07.2001 г. на...

Прочети още